Video: Sportivo TV

Toronto Maple Leafsin kausi NHL:ssä oli suuri pettymys, kun se jäi pudotuspelien ulkopuolelle. Joukkueen otteet ovat saaneet myös tähtipelaaja Auston Matthewsin puntaroimaan jatkoaan.

Matthewsilla on Toronton kanssa kaksi vuotta vielä sopimusta jäljellä, mutta hänen lähdöllään on spekuloitu. Toronton päätöslehdistötilaisuudessa Matthewsilta kysyttiin hänen jatkosuunnitelmistaan ja hän jätti oven auki huhumyllyn yltymiselle.

– En voi ennustaa tulevaisuutta. Luonnollisesti on toimenpiteitä mitä täytyy tapahtua.

– Seuran omistajien pitää palkata uusi seurajohto. En tosiaan tiedä, Matthews pyöritteli.

Toronto erotti loppukaudesta GM:nä toimineen Brad Trelivingiä ja etsii parhaillaan hänelle seuraajaa.

Matthews on edustanut koko kymmenvuotisen uransa Torontoa ja on ollut viimeisen vuosikymmenen NHL:n kovimpia maalintekijöitä. Hän on iskenyt seuralle 428 maalia ja yhteensä 780 tehopistettä. Hän on voittanut NHL:n maalikuninkuuden kolmasti.

LUE MYÖS: Dorothea Wierer ja hiihtomies jakoivat yhteisen hetken (UrheiluAreena.fi)