Florida Panthersin puolustaja Uvis Balinskis ei ole todennäköisesti lähdössä MM-kisoihin Latvian maajoukkuepaitaan.

Balinskis edusti Latviaa Milano Cortinan olympiaturnauksessa helmikuussa. Vaikka Panthersin NHL-kausi päättyy runkosarjaan, puolustaja ei ole suunnitellut jatkavansa kautta maajoukkuepaidassa Sveitsissä pelattavassa MM-turnauksessa.

Balinskisin poisjäännin syynä olisi keväällä odottava perheenlisäys.

– En ole todennäköisesti mukana MM-kisoissa. Perheemme on kasvamassa, joten sitä on muuta tekemistä. En kieltäydy täysin, mutta todennäköisesti en tule sinne. Siinä ei ole mitään vaihtoehtoa. Tämä tulee tapahtumaan aika lähellä MM-kisojen alkua Balinskis kommentoi medialle.

Balinskis, 29, voitti viime kaudella Stanley Cupin Panthersissa. Puolustaja on tehnyt tällä kaudella 54 runkosarjan otteluun tehot 5+10=15.

LUE MYÖS: Ylen asiantuntija ällisteli Suvi Minkkisen temppua: ”Pitää kyllä hattua ottaa pois päästä” (UrheiluAreena.fi)