Konsta Helenius antoi jääkiekon miesten MM-kisoissa parhaat mahdolliset näytöt menestyksekkään NHL-uran puolesta. Buffalo Sabresin 20-vuotias hyökkääjä ratkaisi Leijonille jatkoajalla Suomen historian viidennen maailmanmestaruuden 1-0-voitossa isäntämaa Sveitsistä Zürichissa pelatussa finaalissa sunnuntaina.
Kesken turnauksen Leijoniin saapunut Helenius onnistui maalinteossa jokaisessa pudotuspelissä turnauksen aikana. Nuori lahjakkuus heilautti Aleksander Barkovin ja Mikael Granlundin rinnalla verkkoja myös Tshekkiä ja Kanadaa vastaan. Myös Kanada-välierän osuma oli ottelun voittomaali lauantaina.
Helenius vietti vielä pääosan viime kaudesta AHL:n puolella. Leijonien kultasankari paukutti farmissa 63 otteluun runkosarjassa saman verran pisteitä tehoin 21+42.
Helenius pääsi myös pelaamaan yhdeksän NHL-ottelua Sabresissa runkosarjassa ja neljä pudotuspeleissä. Hän vakuutti ylhäällä toisen kierroksen ottelusarjassa Montreal Canadiensia vastaan kahdella maalilla.
Heleniuksen sukunimikaima, Atleetin jääkiekkoasiantuntija ja entinen ammattilaispelaaja Sami Helenius ennustaa nuorukaiselle valoisaa tulevaisuutta.
– Ensi kaudella hän iskee itsensä läpi NHL:ään. On hienoa katsoa noin nuorta ja noin isolla itseluottamuksella pelaavaa pelaajaa. Ei jumaleissön, Sami Helenius hehkutti Luuvitonen-ohjelmassaan.
– Kaveri on 20-vuotias. Buffalo teki hänen kanssaan helvetin hyvää ja määrätietoista työtä ja antoivat hänen kasvaa siellä farmissa.
Konsta Helenius olisi voinut pelata ikänsä puolesta myös alle 20-vuotiaiden MM-kisoissa vuodenvaihteessa. Buffaloon GM:ksi saapunut Jarmo Kekäläinen kuitenkin esti hyökkääjän matkan, jonka NHL-kutsu oli jo ovella.
– Siinä oli syy, miksei hän tullut nuorten kisoihin. Kekäläinen sanoi, että hän on jo niin lähellä NHL-porttia ja vuodenvaihteen jälkeen hän pääsi NHL:ään. Pääsi heti tekemään tulosta ja pääsi myös pudotuspeleissä heti tekemään tulosta, Sami Helenius kehui Kekäläisen päätöstä.

































