NHL vahvisti mediassa pyörineet tiedot neuvotteluista jääkiekon World Cupin järjestämiseksi 2024. Maailman parhaiden jääkiekkoilijoiden piti pelata toisiaan vastaan tänä vuonna Pekingin olympiakisoissa, mutta koronapandempia tuhosi sen unelman.

– Meillä oli tapaaminen NHL:n pelaajayhdistyksen kanssa viime viikolla (World Cupista). Olimme sitoutuneet siihen toistemme kanssa näiden olympia-asioiden takia. Päätimme, että käsittelisimme sitä asiaa pikaisesti, koska meidän täytyy käsitellä sitä pikaisesti, NHL:n kakkosmies Bill Daly kertoi NHL:n verkkosivuilla.

World Cup pelattiin edellisen kerran 2016. Se on viimeisin parhailla parhaita vastaan pelattu kansainvälinen turnaus.

Kuusi vuotta sitten mukana olivat Suomi, Kanada, USA, Ruotsi, Venäjä, Tshekki, muun Euroopan joukkue ja Pohjois-Amerikan nuorista tähdistä koottu joukkue.

– Meillä on muutamia ajatuksia siitä, miltä World Cup voisi näyttää (2024). Se saattaa näyttää paljon erilaiselta verrattuna vuoteen 2016. En ole valmis sanomaan enempää siitä, miltä se näyttäisi, mutta olemme yhteydessä toisiimme sekä kumppaneidemme kanssa Kansainvälisessä jääkiekkoliitossa, Daly jatkoi.

NHL ilmoitti hieman ennen joulua, että taalaliigan pelaajat eivät lähde Pekingiin. Seuraavat talviolympiakisat ovat 2026 Milanossa.

– Toivottavasti maailma on parempi paikka Italiaa ajatellen neljän vuoden päästä, koska tiedämme, että pelaajat haluavat mennä sinne, ja on tärkeää, että me kunnioitamme sitä, NHL-pomo Gary Bettman painotti.

Lue myös:NHL palaa Suomeen ensi kaudella – ohjelmassa runkosarjan ottelu tai otteluita

Lue myös:Sebastian Aho pääsee ensi kaudella ulkojäille – Aleksander Barkov saa isännöidä All-Star -ottelua

https://twitter.com/NHL/status/1489788764482420737

LUE MYÖS: Jättiyllätys: Nooralotta Neziri aikoo kilpailla jo ensi kesänä (Atleetti.fi)