NHL-seura Florida Panthers sai todella ikäviä uutisia, kun seuran ykkössentteri ja kapteeni Aleksander Barkov loukkaantui.

Barkov joutui polvileikkaukseen ja pahimmassa tapauksessa hänen koko kautensa on ohi.

Barkovin loukkaantuminen on valtava takaisku myös Panthersille, joka joutuu nyt tulemaan toimeen ilman tärkeintä pelaajaansa.

Toinen Floridan suomalaissentteri Anton Lundell näkee maanmiehensä loukkaantumisessa jotain hyvääkin.

– Meidän on mentävä eteenpäin joukkueena, ja nyt on jokaisen aika ottaa lisää vastuuta, Lundell sanoi NHL:n verkkosivuilla.

Lundell on yksi niistä pelaajista, jotka voivat ottaa tietyllä tavalla Barkovin roolin. Ainakin pelillisesti.

– Varsinkin minulle tämä on mahdollisuus ottaa vielä enemmän roolia. Haluan ottaa tämän hyvänä haasteena itselleni, Lundell latasi.

LUE MYÖS: Vilttimiesten tyly neuvo JYPille – ”Älkää jumalauta Ryan Laschia ottako” (Atleetti.fi)