Washington Capitals ja Colorado Avalanche kohtasivat sunnuntai-iltana jääkiekon NHL:ssä.

Ottelun Viaplaylle selostanut Antti Mäkinen sai ottelun jälkeen kriittistä palautetta siitä, miten hän oli lähetyksessä käsitellyt Caputalsin kapteenia Aleksandr Ovetshkinia.

Ovetshkin on NHL:n kautta aikain paras maalintekijä, mutta myös hyvin kiistanalainen hahmo sen vuoksi, että hän on avoimesti Venäjän presidentin Vladimir Putinin kannattaja.

– En mahda sille mitään että minua häiritsee tuo Antti Mäkisen Ovechkin hehkutus. Tuo jätkä kannattaa avoimesti tämän hetken julminta sotarikollista. Tiedän että peruste on urheilullinen, eikä Mäkinen halua sotkea politiikkaa ja urheilua. Mutta AO sotkee itse. Alla minuutti sitten otettu kuvakaappaus Ovechkinin Instasta, Mika Tiira kommentoi X:ssä ja lisäsi oheen kuvan Ovetshkinin Instagram-tililtä, missä Ovetshkin poseeraa tunnetusti Putinin kanssa.

Mäkinen myös vastasi asiallisesti kritiikkiin.

– En minä häntä hehkuta, ei sitä pelkoa ole. Kerroin numeroina missä menee ja sen jälkeen totesin, että hänellä ei enää riitä. En pidä tätä hehkutuksena, Mäkinen vastasi.

LUE MYÖS: Ylen asiantuntija ällisteli Suvi Minkkisen temppua: ”Pitää kyllä hattua ottaa pois päästä” (UrheiluAreena.fi)