Rasmus Ristolainen on jo vuosia kuulunut NHL:n parhaimpien suomalaispuolustajien joukkoon, mutta helmikuussa pelattavat talviolympialaiset ovat järkälemäisen puolustajan uran ensimmäiset.

NHL ei osallistunut olympialaisiin vuosina 2018 ja 2022 ja viime talven 4 Nations-turnauksen aikana Ristolainen oli loukkaantuneena.

Nyt päävalmentaja Antti Pennanen soitti kuitenkin Ristolaiselle puhelun, mihin hän oli aina haaveillut joskus vastaavansa. Ristolainen ehti jo pelätä, ettei hän välttämättä koskaan näe tätä päivää.

– Luonnollisesti tämä on aika erityistä, Ristolainen sanoi Flyersin tiedotustilaisuudessa.

– Minulta jäi väliin kahdet edelliset olympialaiset, kun NHL ei mennyt sinne, eikä koskaan voi tietää, mitä neljän vuoden aikana tapahtuu. Tämä voi olla kerran elämässä vastaan tuleva tilaisuus, joten olen todella innoissani, Ristolainen jatkoi.

Ristolainen on kärsinyt vuosien varrella lukuisista loukkaantumisista ja tuorein vamma tuli tämän kauden alussa. Puolustaja on ehtinyt pelaamaan tällä kaudella toistaiseksi vain kahdeksan NHL-ottelua, mutta sekin riitti.

– Heti siitä lähtien kun loukkaantuminen tapahtui aiemmin kauden alussa, tämä oli ympyröitynä kalenteriin. Yritin varmistaa, että ehdin kuntoutua ajoissa ja tietysti saan myös pelejä alle ennen kuin joukkue valitaan. Kuntoutus on edennyt hyvin ja totta kai se merkitsee minulle paljon, että minut nimettiin tähän joukkueeseen, Ristolainen iloitsi.

Ville Hirvonen

LUE MYÖS: Mieli meni matalaksi: Jasmi Joensuu jakoi suru-uutisen (UrheiluAreena.fi)