Nashville Predatorsin suomalaishyökkääjä Juuso Pärssinen, 21, on avannut NHL-uransa tavalla, joka ei ole jättänyt ketään kylmäksi. Predatorsin ruotsalaistähti Filip Forsberg on hehkuttanut Pärssistä näkyvästi viime päivinä ja sen hän on tehnyt hyvästä syystä.

Pärssinen debytoi taalaliigassa 12. marraskuuta ja iski heti maalin New York Rangersia vastaan pelatussa ottelussa. Pärssisellä on nyt koossa 5 (3+2) tehopistettä neljästä ottelusta.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Niistä viimeisin irtosi Suomen aikaa varhain sunnuntaina syöttöpisteen muodossa. Pärssinen alusti Forsbergin ajassa 1.50 viimeistelemän 1-0 -johtomaalin ottelussa Tampa Bay Lightningia vastaan. Tampa voitti ottelun jatkoajalla 3-2.

Isokokoinen Pärssinen on oppinut nopeasti NHL:n tavoille Forsbergin ja Mikael Granlundin rinnalla.

– Hän näyttää NHL-pelaajalta. Näyttää siltä, että hän on tehnyt tätä 10 vuotta. Kuten aiemmin sanoin, hän on yksi niistä klassisista suomalaisista, vastuunsa tuntevista kahden suunnan keskushyökkääjistä. Kyllä, vihaat pelaamista heitä vastaan, kun olet ruotsalainen, mutta on mahtavaa, kun hän joukkueessasi, Forsberg hehkuttaa Pärssistä seuran verkkosivuilla.

Lue myös:NHL-joukkue jätti suomalaisveskarin pulaan: ”Petimme hänet jatkuvasti”

Lue myös:Hurja voittoputki NHL:ssä – suomalaishyökkääjä korkkasi maalitilinsä: ”Voit nähdä, että kaikilla on hauskaa”

LUE MYÖS: Näkökulma: Turha kilpailu sittenkin isossa roolissa? (FutisUutiset.fi)