Suomen jääkiekkomaajoukkue helmikuun Milano-Cortinan olympialaisiin julkistettiin perjantaina. Joukkueen nimilista ei yllättänyt sitten pienimmässäkään määrin, kirjoittaa urheilutoimittaja Ville Hirvonen.

Leijonien päävalmentaja Antti Pennanen ja maajoukkueen GM Jere Lehtinen ovat pitkin vuotta toistelleet sitä, miten vaikeat valinnat heillä on edessään. Samaa mantraa Pennanen jatkoi myös perjantain tiedotustilaisuudessa Atleetin Panu Markkasen haastattelussa.

– Haastavaahan se on aina ja kyllä sitä on alettu jo tekemään…4 Nations oli yksi, mitä kautta tätä joukkuetta on peilattu, Pennanen lateli jargonia.

Mutta kun eivät ne valinnat nyt tällä kertaa edes kovin vaikeita olleet.

Pennanen nimesi täysin odotetun joukkueen ja ihan samat nimet paperille olisi rustannut aika moni muukin jääkiekkoa seuraava.

Syy on yksinkertainen ja surullinenkin: Suomella kun ei ole määräänsä enempää laadukkaita NHL-tähtiä, joita olisi voinut nimetä joukkueeseen. Ja Euroopassa laatua on tätä nykyä sitäkin vähemmän. Puolustaja Mikko Lehtonen oli lopulta – odotetusti – ainoa Euroopassa pelaava pelaaja, joka mahtui mukaan. Sen sijaan Kanadalla, USA:lla ja Ruotsilla on mistä valita. Noissa maissa media sai valintoihin liittyvän spektaakkelinsa, mitä Suomessa jäätiin vain odottelemaan.

Leijonienkin tilaisuudesta yritettiin rakentaa suurta spektaakkelia, mutta eihän se onnistunut. Oli vain etukäteen tiedettyjen asioiden julkistamista – jos nyt vähän kärjistetään. Ja kaiken päälle joku kirjoitti Eeli Tolvasen nimen vielä väärin.

Suomessa on kuolattu NHL-pelaajien olympialaisten perään jo vuosiakausia, mutta nyt tunnelma on hieman latistunut. Onhan nimittäin niin, että Leijonien olympiajoukkueeseen pääsi tällä kertaa lähes käytännössä sillä, että pelaa NHL:ssä. Eikä yllättäviä nimiäkään joukkueessa nähty. Sellaisia kun ei valitettavasti ollut edes tarjolla.

Ville Hirvonen

LUE MYÖS: Mieli meni matalaksi: Jasmi Joensuu jakoi suru-uutisen (UrheiluAreena.fi)