Juuso Välimäen NHL-ura otti U-käännöksen eilen illalla. Puolustaja oli jo siirtymässä Ruotsiin, kunnes Carolina Hurricanes tarjosi hänelle vuoden mittaista sopimusta.
Brynäs IF ehti jo julkistaa Välimäen, 27, kahden vuoden mittaisen sopimuksen tiistaina. Hurricanes kuitenkin ajoi tarjouksellaan edelle ja tuore Stanley Cup -voittaja piti suomalaisen organisaatiossaan.
Brynäs tiedotti keskiviikkona pettymyksestään Välimäen jäätyä NHL:ään.
– Olemme hyvin pettyneitä.Tehtävämme on rakentaa mahdollisimman hyvä joukkue ja työ sen suhteen jatkuu, Brynäsin urheilujohtaja Johan Alcen totesi tiedotteessa.
Välimäki on pelannut urallaan 271 NHL-ottelua Arizona Coyotesissa, Utah Hockey Clubissa ja Calgary Flamesissa. Hänet kaupattiin Utahista Carolinaan viime tammikuussa.
Välimäki kiekkoili koko viime kauden AHL:ssä. Hän pääsi pelaamaan sarjan finaaleissa Chicago Wolvesin kanssa, mutta mestaruuden vei Toronto Marlies.
Tamperelainen Välimäki ei ole koskaan pelannut aikuisten pelejä Euroopassa.
































