Ruotsi on vaarassa jäädä jääkiekon miesten MM-kisoissa Sveitsissä alkulohkoon. Norja nitisti Tre Kronorin lauantaina Fribourgin lohkossa 3-2-yllätyslukemin.
Voitolla Norja on hyvin lähellä puolivälieräpaikkaa. Neljäntenä lohkossa oleva pohjoismaa johtaa Ruotsia pisteellä ottelun vähemmän pelanneena.
Norja pääsee 14 vuoden tauon jälkeen pudotuspeleihin voittamalla joko Tshekin tai Tanskan viimeisissä otteluissa. Joukkueen puolustajista Max Krogdahl havaitsi erikoisen näyn Tre Kronorin pukukopissa lauantain pelin toisella erätauolla.
– He seisoivat ja huusivat toisilleen käytävällä toisen erän jälkeen. He olivat selvästi vihaisia. Tuntuu, että pääsimme heidän iholleen. Ruotsin joukkueessa oli turhautumista ja se oli meidän etumme, Krogdahl kertoi Expressenille.
Krogdahl pelaa ensi kaudella SM-liigaa Helsingin Jokereissa. Skellefteån puolustajan sopimus vahvistettiin tällä viikolla.
Ruotsin kapteeni Oliver Ekman-Larsson kiisti huonon yhteishengen pukukopissa.
– En usko siihen. Ainakaan se ei meistä tuntunut siltä. Todennäköisesti he (Norjan leirisssä) näkivät asian näin, Ekman-Larsson arvioi.
































