Ilves otti lauantaina maukkaan revanssin Helsingin IFK:sta jääkiekon SM-liigassa.

Ilves suorastaan nöyryytti HIFK:ta ja loppulukemat menivät kotijoukkueen eduksi karusti 6-0.

HIFK voitti Ilveksen eilen perjantaina Helsingissä 1-0 ja esitys oli yksi Olli Jokisen joukkueen kauden parhaista, mutta nyt ei voitu sanoa samaa.

Ilves ratkaisi pelin toisessa erässä, missä se tykitti tehokkaalla viimeistelyllä helsinkiläisten verkkoon peräti neljä maalia.

Ilveksen tshekkipakki Radek Kucerik oli joukkueensa suurin hahmo. Hän syötti Ilveksen viidestä maalista peräti neljä.

HIFK:n lähtökohdat otteluun eivät olleet kovinkaan hyvät. Olihan se menettänyt perjantaina ykkösmaalivahtinsa Hugo Alnefeltin ja kaiken lisäksi myös eilen nollapelin pelannut Rastislav Elias puuttui nyt rivistä.

Ilves on ollut viime aikoina todella kovassa iskussa. Ainoa tahra saldoon tuli eilen perjantaina HIFK-tappion myötä, mutta nyt Tommi Niemelän valmentama joukkue palasi taas raiteilleen.

LUE MYÖS: Iivo Niskanen pelkäsi pakkasta – Sami Jauhojärvi löi sitten pöydälle faktoja (UrheiluAreena.fi)