
Edmonton Oilers otti toisen peräkkäisen voiton Dallas Starsista NHL:n pudotuspeleissä ja otti askeleen kohti finaalipaikkaa. Mikko Rantanen nosti Edmontonin leiristä yhden nimen ylitse muiden.
Dallas voitti joukkueiden avauskohtaamisen, mutta sen jälkeen Edmonton on vienyt kaksi seuraavaa peliä nimiinsä selvin numeroin. Viime yönä Edmonton möyhensi Dallasin peräti 6-1 ja siirtyi otteluparissa 2-1.
Edmontonilta nousivat isoon rooliin Zach Hyman (2+1), Evander Kane (0+3), Ryan Nugent-Hopkins (0+3) sekä Connor McDavid (2+0). Dallasin supertähti Rantanen antoi omat kehunsa kuitenkin Edmonton-vahti Stuart Skinnerille.
– 21 laukausta toisessa perässä, vain yksi maali ja tasasimme erän, joten mielestäni Skinner teki eron tänään, Rantanen pohti ottelun jälkeen.
Dallasilla oli toisessa erässä oma hetkensä, muttei pystynyt ohittamaan Skinneriä.
– Mielestäni hän oli todella hyvä ja teki avaintorjuntoja, kun peli oli 3-1. Tyler Seguinilla oli A-luokan paikka, mutta hän torjui. 10 sekuntia myöhemmin peli on 4-1. Sanoisin hänen olevan ottelun MVP, Rantanen kehaisi.
Edmonton johtaa ottelusarjaa nyt 2-1.
Video: NHL.com