Lupaava jääkiekkoilija Mikko Kokkonen, 20, valmistautuu Liigan kauteen ja uusiin tuuliin Lahden Pelicansissa. Horisontissa siintävät Pohjois-Amerikan kaukalot.

Puolustaja Kokkonen on Toronto Maple Leafsin NHL-varaus kahden vuoden takaa. Viime kaudella hän pääsi pistäytymään AHL:ssä, farmijoukkue Toronto Marliesissa.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Se oli aivan loistava reissu! Pääsi näkemään, miten ison veden takana toimitaan. Sain hyvin vastuuta ja valmennukselta hyvää palautetta. Onnistunut pätkä toi paljon lisää intoa, että nyt aletaan tekemään vielä kovemmin töitä. Tuonne sitä haluaa joku päivä, Kokkonen sanoo Pelicansin verkkosivuilla (www.pelicans.fi).

– Olen aina tiennyt, että pystyn tuottamaan pisteitä. Torontossa asiat loksahtivat kohdalleen, ja löytyi hyvät kaverit rinnalle. Tajusin siellä, että pieni kaukalo sopii peliini, kun olen vahva kamppailemaan ja älykäs pelaaja, kertoo Kokkonen.

Vaikka Kokkonen on syntynyt vuonna 2001, teki hän liigadebyyttinsä jo kaudella 2016-17. Ikää hänellä oli tuolloin 15 vuotta ja 9 kuukautta. Hänestä tuli pääsarjahistorian nuorin pelaaja. Kaikki viisi liigakauttaan Kokkonen on pelannut Mikkelin Jukureissa.

Artikkeli Kokkosesta:
www.pelicans.fi/fi-fi/article/uutinen/viimeista-silausta-vaille-valmis-torontoon-monipuolisuudellaan-loistava-kokkonen-tietaa-potentiaalinsa-myos-tuloksenteossa-niemelan-valmennuksella-on-mulle-paljon-annettavaa/4786/

LUE MYÖS: Analyysi: Suomalaiset loistavat CHL:ssä – tästä se johtuu (Siniviiva.fi)