Mestis-seura Kokkolan Hermes on tehnyt mielenkiintoisen ulkomaalaishankinnan. Seura tiedotti asiasta tiistaina.

Hermes tiedotti verkkosivuillaan, että se on tehnyt sopimuksen ensi kaudesta tshekkihyökkääjäJonas Peterikinkanssa.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Peterik, 21, siirtyy Kokkolaan Tshekin toiseksi korkeimmalta sarjatasolta. Hän pelasi viime kaudella HC Frydek-Mistekissä.

Hän pelasi 46 ottelua ja iski niissä tehot 7+15=22. Peterikiltä on kokemusta myös Pohjois-Amerikan kovista juniorisarjoista.

– Jonaksella on nuoresta iästä huolimatta jo kokemusta kovista sarjoista ja kansainvälisistä peleistä. Hänellä on kova halu kehittyä ja päästä eteenpäin, kommentoi Hermeksen urheilutoimenjohtajaPatrik Friiskommentoi seuran tiedotteessa.

Lue myös:Ruotsin NHL-vahvistus on Leijonien puolella

Lue myös:Sveitsi eteni lohkovoittoon tiukkojen vaiheiden jälkeen

LUE MYÖS: Näkökulma: Sellainen oli Antti Pennasen Leijonien ja NHL:n huippujoukkueen ero (KiekkoUutiset.fi)