NHL-seura Columbus Blue Jackets on tehnyt vuoden mittaisen tulokassopimuksen Ilari Melartinkanssa. Seura tiedotti sopimuksesta perjantaina, mutta sen yksityiskohtia ei kerrottu julkisuuteen.24-vuotias Melart on kiekkoillut viime kaudet HIFK:n paidassa, ja hän oli mukana voittamassa Suomenmestaruutta keväällä 2011.

– Olemme iloisia voidessamme lisätä Ilarin organisaatioomme. Hän pelasi vahvan kauden yhdessäEuroopan kärkiliigoista, ja esiintyi edukseen myös MM-kisoissa. Odotamme innolla, mitä hänpystyy Pohjois-Amerikassa näyttämään, Columbuksen GM Jarmo Kekäläinen kertoi seuran verkkosivuilla.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Päättyneellä kaudella Melart pelasi HIFK:n paidassa 50 runkosarjaottelua tehoin 7+11.MM-kisojen kymmenessä ottelussa ei tehopisteitä karttunut.

LUE MYÖS: Näkökulma: Uusi yrittäjä aloittaa – edessä on suomifutiksen huipputärkeä ottelu (FutisUutiset.fi)