Mediassa on viime päivinä uutisoitu suhteellisen dramaattisin sanankääntein siitä, ettei NHL välttämättä osallistuisikaan Milano-Cortinan olympialaisiin ensi helmikuussa. Varsinkin Pohjois-Amerikan päässä uutisointi on välillä lähtenyt vähän laukalle.
Huolta herätti NHL:n varakomissaari Bill Dalyn antama haastattelu, missä hän totesi, ettei NHL tule pelaamaan kaukalossa, mikäli pelaajat eivät tunne sitä turvalliseksi.
Tämä kommentti näyttää kontekstista irrotettuna pahalta, mutta todellisuudessa Daly myös sanoi olevansa aika luottavainen sen suhteen, että kisat pystytään pelaamaan alkuperäisen suunnitelman mukaisesti.
Hänen mukaansa IIHF:llä on lopullinen päätösvalta turnauksen kohtalosta ja siitä, voidaanko ottelut pelata aikataulun mukaisesti jääolosuhteiden sen salliessa, mutta NHL:llä tulee olemaan merkittävä ääni asiassa.
– En ole asiasta erityisen huolissani, Daly sanoi ja jatkoi:
– Uskon itse asiassa, että saamani tieto on enemmän positiivista kuin negatiivista. Hallien pitäisi valmistua 2. helmikuuta mennessä, joten aikaa on, ja tuoreimmat raportit, joita sain kokouspöydässä, olivat myönteisiä, Daly sanoi.




























