Matias Maccelli palasi katsomokomennuksen jälkeen vahvasti pelikentille, kun Toronto kohtasi hänen entisen seuransa Utahin. Suomalaispelaaja iski ottelussa voittomaalin.

Maccelli passitettiin viime otteluksi katsomoon, mutta palasi taas vahvasti kokoonpanoon maalilla ja syötöllä. Samalla suomalaishyökkääjä pääsi näpäyttämään entistä seuraansa maalilla ja syötöllä.

– Henkilökohtaisesti se tuntui paremmalta vanhaa joukkuettani vastaan ja voittomaali tuntui todella hyvältä, Maccelli makusteli ottelun jälkeen.

– Se oli hauska peli. Pelasin suurimman osan kanssa neljä vuotta. Se oli jännittävää, hauskaa ja nautin siitä. Tuntui hyvältä olla tuolla, Maccelli kertaili NHL:n verkkosivuilla.

Maccellilla oli vaikea viime kausi NHL:ssä, kun hän tilastoi Utahin riveissä 55 ottelussa yhteensä 18 (8+10) tehopistettä. Tällä kaudella tehopisteitä on syntynyt 13 ottelussa seitsemän (3+4).

LUE MYÖS: Floridan Niko Mikkola ihmetyttää Lepakkovuorossa – ”Täysin kateissa” (Atleetti.fi)