Nuorten Leijonien MM-unelma kariutui Ruotsia vastaan koettuun tappioon voittomaalikilpailussa. Koko turnauksen ajan Suomen kantaviin voimiin kuulunut maalivahti Petteri Rimpinen oli tappion jälkeen pettynyt.

Suomi taisteli hienosti ennakkosuosikkina peliin lähtenyttä Ruotsia vastaan ja nousi kolme kertaa tappioasemasta rinnalle. Lopulta voittajaa jouduttiin hakemaan voittomaalikilpailussa.

Ratkaisu tapahtui lopulta kahdeksannessa parissa, kun Anton Frondell onnistui ohittamaan Rimpisen. Rimpinen torjui ottelussa yhteensä 29 kertaa ja rankkarikisassa hän torjui kuudesti.

Maalivahti oli iskussa läpi turnauksen, mutta katsoi siitä huolimatta peiliin tappion jälkeen.

– Rankkareissa luotto oli kova, että homma hoidetaan. Se olisi vaatinut vielä yhden kopin, ja olisimme ihan eri tilanteessa. Totta kai se harmittaa, Rimpinen totesi harmistuneena Leijonien verkkosivuilla.

Nuoret Leijonat kohtaa pronssiottelussa Kanadan. Pronssipeli alkaa kello 23.30.

LUE MYÖS: Kun Sidney Crosby tuli onnittelemaan, kultaleijonakin häkeltyi – ”Jos pitää itseään kehua” (Siniviiva.fi)