Video: Sportivo TV

Lukossa kolme edelliskautta pelanneet Pathrik ja Ponthus Westerholm ovat palaamassa takaisin kotimaahansa. Heitä viedään Oskarshamnin joukkueeseen.

Kaksoset pelasivat ensimmäisen kerran Lukossa kaudella 2019-20 ja edustivat joukkuetta myös kolme edelliskautta. Kumpikaan pelaaja ei keikkunut pistepörssin kärkipäässä, mutta vahvoina joukkuepelaajina he nousivat kannattajien suosioon.

Ponthus pelasi neljän kauden aikana Lukossa pudotuspelit mukaan lukien 254 ottelua tehopistein 66+60=126. Pathrikille puolestaan kertyi 229 ottelua ja 114 (40+74) tehopistettä.

Experssenin mukaan kaksikko olisi siirtymässä HockeyAllsvenskanissa pelaavan Oskarshamnin riveihin. 34-vuotiaat kaksoset ovat edustaneet koko jääkiekkouransa aina samaa seuraa.

Vuonna 2019 he voittivat Frölundan kanssa sekä SHL:n että CHL:n.

LUE MYÖS: Dorothea Wierer ja hiihtomies jakoivat yhteisen hetken (UrheiluAreena.fi)