Rauman Lukko tiedottaa solmineensa puolustaja Arttu Välilän, 18, kanssa kolmen vuoden jatkosopimuksen. Sopimus ulottuu kevääseen 2029.
Lukon kasvatti Välilä on pelannut koko junioripolun läpi Raumalla ja on ollut aina joukkueissa isossa roolissa – niin nytkin.
Välilä on pelannut tällä kaudella yhdeksän ottelua Liigaa tehoin 0+4. Välilä on pelannut CHL:ssä kahdessa ottelussa tehden yhden pisteen.
– Se on äärimmäisen upea asia seuran kannalta nähdä, miten Välly on ottanut paikkansa Liiga-joukkueesta ja eikä ole vain mukana, vaan ottamassa isoakin roolia meidän pelissämme heti ensimmäisellä kaudellaan, Lukon urheilujohtaja Kalle Sahlstedt toteaa seuransa verkkosivuilla.
– Koko seura on tietenkin enemmän kuin iloinen siitä, että oma kasvatti haluaa sitoutua pitkäksi aikaa Lukkoon, Sahlstedt jatkaa.
Välilän loikka junioripeleistä aikuisten peleihin on sujunut hienosti.
– Kun tuossa katsoo Artun pelaamista, näyttää se siltä, että hän olisi pelannut jo useamman kauden Liigassa. Kiekollisena todella hyvä ja hänen pelinlukutaitonsa on aivan huippuluokkaa. Ja pienestä koosta huolimatta pystyy voittamaan kaksinkamppailuja enemmän kuin häviää, Sahlstedt kertoo.
Aina Lukon sinikeltaisia värejä kantanut Välilä on nyt siellä, mistä hän nuorempana haaveili.
– Ihan pienestä pitäen olen käynyt pelejä katsomassa ja miettinyt, että tuolla olisi hienoa pelata Lukon paidassa. Ja nyt, kun se tilaisuus on tullut, niin nyt tästä mahdollisuudesta pitää ottaa kiinni ja pelata entistä enemmän tälle seuralle.
– Ja tietenkin se merkitsee paljon, että saa pelata omassa kasvattajaseurassa ja kotikaupungissa, ne ovat isoja juttua itselle.
Alkukauden Välilä on pelannut Lukon kapteenin Eric Gélinasin pakkiparina ja kellottanut yli 17 minuuttia per ottelua.
– Onhan siinä vähän kokoeroa, Välilä naurahtaa, kun häneltä kysytään millaista, on ollut pelata Gélinasin kanssa.





























