Detroit Red Wingsin ruotsalaispakki Nicklas Lidström täyttää huhtikuussa jo 41 vuotta, mutta hän pelaa yhä huipputasolla. Tällä kaudella Lidström on kerännyt jo 50 tehopistettä 63 ottelussa, mikä puolustajalta on suorastaan käsittämättömän kova saldo. Uransa jatkosta Lidström ei kuitenkaan ole tehnyt suunnitelmia.

– Pelaan nyt tämän kauden. Katsotaan ensi kautta sitten myöhemmin. Tein jo kauan sitten päätöksen, että katson urani jatkoa kausi kerrallaan, kertoi Lidström Sport Contentille.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Lidström on voittanut Ruotsin maajoukkueessa kaksi olympiakultaa ja maailmanmestaruuden ja hänen on uskottu jättäneen maajoukkuepelit nuoremmille. Mies itse ei sulje Tre Kronorille kuitenkaan ovea.

– Jos hyvä mahdollisuus tulee ja olen kunnossa, voin pelata Tre Kronorissa, paljasti Lidström.

Kysymykseen Sotshin 2014 olympiaturnauksesta Lidström vastasi naurahtaen:

– Katsotaan, jos pelaan vielä silloin. Eihän sekään mahdotonta ole.

Sotshin kisojen aikaan Lidström olisi 43-vuotias.

Lidström kehui myös Teemu Selännettä, joka myös pelaa yhä huippuvireisenä, vaikka täyttää kesällä 41 vuotta.

– Teemu on yhä loistava maalintekijä. Hänen rannelaukauksensa on ennallaan ja hän on erittäin vaarallinen vastustaja. Hän pelaa samalla tasolla kuin nuorena, totesi Lidström.

LUE MYÖS: Janni Hussi paljasti lohduttoman totuuden – mitään ei ollut tehtävissä (SporttiUutiset.fi)