
Suomen jääkiekkomaajoukkueella on ensi viikolla pelattavassa Karjala-turnauksessa jalkeilla kokenut joukkue, jossa lienee mukana useita tulevan kevään MM-kotikisojen pelaajia. Mukana on kuitenkin neljä ensikertalaistakin.
Ensi kertaa A-maajoukkuepaidan pukevat päälleen SaiPan maalivahti Niclas Westerholm, HIFK:n puolustaja Kasper Kotkansalo, SaiPan hyökkääjä Ville Petman sekä KooKoon hyökkääjä Heikki Liedes.
Leijonien päävalmentaja Jukka Jalonen korostaa, että pelaajat valittiin joukkueeseen vahvojen näyttöjensä ansiosta. Jalonen antoi myös ymmärtää, että ensikertalaiset olisivat ehdokkaita MM-kisoihin.
– Kaikki ovat mun mielestäni kehittyneet pelaajina. Draivia riittää. Se on ollut mukava huomata. Sellaisia, jotka paikkansa ovat Liigan hyvillä otteillaan ansainneet, Jalonen sanoi.
Ensikertalaisia Jalonen kuvaili seuraavasti:
– Westerholm on ollut hyvä SaiPan maalilla. Nuori, hyvin liikkuva, isokokoinen maalivahti.
– Kotkansalo on mun mielestäni nostanut laatua viime kaudesta. Tarkkailtiin jo viime kaudella, mutta nyt on mennyt eteenpäin Ville Peltosen ja HIFK:n valmennuksessa.
– Petman on ottanut erittäin ison stepin viime kaudesta. Tullut pelirohkeutta lisää. Aina ollut hyvä liikkumaan. Räväkkä kaveri.
– Liedes on aina ollut hyvä yleispelaaja. Hyvä liideri, mutta nyt sitten napsu tehokkuutta tullut lisää. Maalinteko on ollut tällä kaudella aika jäätävällä tasolla.
Karjala-turnauksessa Suomi kohtaa torstaina 11.11. Venäjän, lauantaina 13.11. Tshekin sekä sunnuntaina 14.11. Ruotsin.
Teksti: Otto Palojärvi