Kokenut hyökkääjä Mikael Granlund, 32, oli Leijonien tehokkain pelaaja 4 Nations Face-Off -turnauksessa saldolla 3+1. Granlund ylsi pisteille kaikissa kolmessa ottelussa.
Granlund iski jatkoajalla 4-3 -voittoniitin Ruotsia vastaan ja viimeisteli Leijonien kirivaiheessa kaksi maalia Kanadalle 5-3 -lukemin hävityssä ottelussa.
Syöttöpisteen Granlund kuittasi Henri Jokiharjun tekemään maaliin turnauksen ensimmäisessä ottelussa, jossa Yhdysvallat pyöritti Leijonista 6-1 -voiton.
Patrik Laineen tykki ei päässyt puhumaan sen paremmin Montrealissa kuin Bostonissaan, mutta hän merkkautti turnauksessa tililleen kolme syöttöpistettä.
Aleksander Barkov (1+1), Olli Määttä (0+2) ja Sebastian Aho (0+2) olivat puolestaan kahden tehopisteen pelaajia.
Jokiharju, Mikko Rantanen, Anton Lundell ja Esa Lindell iskivät parhaat vastaan parhaat-turnauksessa maalin mieheen.
Kaapo Kakko ja Niko Mikkola olivat yhden syöttöpisteen miehiä.
Granlund lienee kova tekijä vielä ensi vuoden olympialaisissa ja vuoden 2028 World Cupissa.
– Meillä on todella hyvä runko ja monia pelaajia, joilla on seurajoukkueissaan suuri rooli. Ensi vuonna otetaan uusiksi olympialaisissa, jotka pelataan Euroopassa, joten tilanne on hieman erilainen, Granlund ennakoi NHL:n suomenkielisillä verkkosivuilla.






























