
Suomen jääkiekkomaajoukkue kärsi sunnuntaina MM-kisoissa karmean 1-5-tappion kisaisäntä Ranskalle. Suomi pelasi kauttaaltaan surkeasti ja ansaitsi tappion.
Sunnuntain pettymyksen jälkeen median eteen käveli kivikasvoinen Oskar Osala. Hyökkääjä oli tappiosta ärtynyt.
– Jos me meinataan tässä turnauksessa jotain saavuttaa, niin meillä pitää olla samanlainen henki kuin heillä. Ehkä me voidaan oppia tästä jotain, Osala sanoi medialle sunnuntaina viitaten Ranskan hurmosmaiseen pelaamiseen kotiyleisönsä edessä.
Tappioon Osala ei osannut äkkiseltään sanoa mitään yksittäistä syytä.
– Vaikea mun on sanoa. Mä olen jotenkin niin keskittynyt siihen omaan hommaani aina, että vaikea mun on joukkueen esityksiä analysoida näin nopeasti. Ei tuo riitä. Ei sillä ole mitään väliä, vaikka heillä olisi miten hyvä peli tahansa. Kyllä meidän pitäisi pystyä edes tiukka peli pelaamaan heidän kanssaan, Osala pyöritteli päätään.
– Ei tähän tyytyväinen voi olla, mutta tosiaan vaikea analysoida sen syvemmin, mikä meni pieleen, Osala sanoi.
Osalan mukaan Suomen joukkueen usko ei kuitenkaan horjunut missään vaiheessa, vaikka Ranska lisäsi johtoaan hurmosmaisen kotiyleisön edessä.
– Ei siinä ollut mitään. Mun mielestä penkillä oli hyvä meininki. Ei siellä lässähtänyt missään vaiheessa. Ei se siitä ollut kiinni, Osala linjasi.
Uusi mahdollisuus Leijonille tulee nopeasti, kun heti huomenna maanantaina vastaan asettuu Tshekki.
Teksti:Ville Hirvonen (@hirvonenville), Pariisi