NHL-seura Buffalo Sabres joutuu tulemaan toimeen ilman ykkösmaalivahtiaan ainakin lyhyellä aikavälillä. Ukko-Pekka Luukkonen on loukkaantuneena, eikä hänen odoteta palaavan kaukaloon ainakaan kuluvan viikon aikana.

Sabresin päävalmentaja Lindy Ruff avasi torstaina suomalaisvahdin tilannetta ja korosti, että kyseessä on toistaiseksi varovainen aikataulu.

– Tällä hetkellä puhutaan noin viikosta. Sen jälkeen arvioimme uudelleen, missä mennään, Ruff totesi NHL:n verkkosivuilla.

Luukkosen poissaolo herättää väistämättä kysymyksiä myös tulevista talviolympialaisista, sillä maalivahti on nimetty Suomen joukkueeseen Milano–Cortinan kisoihin. Ruffin mukaan seurassa ei kuitenkaan ole vielä ryhdytty pohtimaan olympialaisten vaikutusta tilanteeseen.

– En halua ottaa siihen vielä kantaa suuntaan tai toiseen. Katsotaan ensin, millaisessa kunnossa hän on ensi viikon alussa, päävalmentaja linjasi.

Luukkonen loukkaantui tiistain NHL-ottelussa Toronto Maple Leafsia vastaan. Hän vaikutti selvästi epämukavalta Auston Matthewsin avauserässä tekemän maalin jälkeen ja poistui kaukalosta seuraavan pelikatkon yhteydessä kesken ottelun.

Miesten olympiajääkiekko käynnistyy 11. helmikuuta. Suomen maalivahtiosastoon on Luukkosen lisäksi nimetty Nashville Predatorsin Juuse Saros sekä Vancouver Canucksin Kevin Lankinen.

LUE MYÖS: 3 miljoonaa vs. 8 400 – palkkakuilu, jota jalkapallo ei suostu näkemään (FutisUutiset.fi)