Leijonat voitti Norjan jääkiekon MM-kisoissa jatkoajalla 3-2. Kolmannen erän viimeisellä minuutilla Norja kuitenkin tasoitti 2-2:een ja riisti Leijonilta pisteen.
– Jos lopussa päästät maalin ja kolme pistettä on mahdollista saada, on se menetetty piste. Mutta täytyy olla tyytyväinen, että voitto kumminkin saatiin kaavittua, kommentoi Colorado Avalanchen NHL-hyökkääjä Mikko Rantanen.
– Loistavaa työtä av-jätkiltä siihen jatkoajan alkuun, että saatiin tapettua se neljäkolmonen ja sitten läpiajosta maali, Rantanen jatkoi.
Suomi pelasi Norjaa vastaan nopeammin kuin Sloveniaa vastaan.
– Piti nopeuttaa peliä. Se oli yksi juttu. Ei pitänyt seisoskella niin paljon, jos kaveri vaihtaa esimerkiksi. Ja siinä onnistuttiin välillä, Rantanen sanoi.
Rantanen harmitteli tehojen puutetta.
– Voitaisiin voittaa kaksinkamppailuja enemmän ja sitä kautta saada enemmän hyökkäyspeliä. Mun mielestäni tänään oli parempaa kuitenkin, mitä Slovenia-pelissä. Saatiin kaveri aika hyvin paineen alle. Oltaisiin voitu tehdä enemmän maaleja.
Lisäksi Rantanen kaipaa fyysisyyttä.
– Pitäisi vähän enemmän pistää äijää seinälle. Vastustajan pakeilla on raskasta, jos joutuu ottamaan taklauksia koko ajan vastaan. Pitää pystyä pelaamaan fyysisemmin omissa sekä hyökkäyspäässä.
Sunnuntaina Suomi kohtaa Sveitsin. Käytännössä Leijonat on pakkovoiton edessä.
– Se on huomenna jo. Pitää nollata tää peli ja ottaa hyvät asiat siitä. Nopeasti pitää unohtaa, kun huomenna on jo uusi ja iso peli, joka pitää voittaa, Rantanen sanoi.
Rantanen uskoo Norja-pelin auttavan Sveitsi-ottelun kannalta.
– Näytettiin, että pystytään puolustamaan tosi hyvin. Hyökkäystehokkuutta pystytään lisäämään, mutta samanlainen aggressio mukaan siihen peliin ja homma käy.
Teksti: Otto Palojärvi, Pariisi. Kuva: Kari Pekonen