Emil Larmi pelasi uransa ensimmäisen jääkiekon MM-kisaottelunsa, kun Leijonat kohtasi Yhdysvallat. Ihan putkeen ei mennyt amerikkalaisten voitettua ottelun 4-1.

– Ei se ihan sitä ollut, mitä lähdettiin hakemaan. Meidänkin pitää pystyä vähän parempaan, Larmi kommentoi.

Yhdysvaltain joukkueessa ei ole nimekkäitä NHL-tähtiä, mutta taitoa riitti kyllä, kuten tuloskin osoittaa. Larmia se ei yllättänyt.

– Noin isosta maasta löytyy pelaajia loputtomiin ja sellaista laatukaveria. Mitä siellä on itse AHL:n puolella vetänyt, niin kyllähän ne pelata sielläkin osaa, vaikka nimiä täällä ei moni tiedä. Ei yllättänyt kyllä yhtään heidän vahvuutensa.

Larmi pelasi loistokauden Ruotsissa, jossa on kova taso. Mutta hänen mukaansa perjantain MM-kisaottelun taso oli vieläkin kovempi ja odotetusti.

– Totta kai. Jenkit oli vastassa ja oli vieläkin kovempi pelitempo. Tosi vikkeliä kavereita. Asiat tapahtuivat todella nopeasti. Se on yksi sellainen steppi Ruotsista vielä.

Larmi pääsi ensimmäistä kertaa pelaamaan Nokia-areenalla.

– Yhden pelin olen istunut penkillä täällä. Kaukalossa en ole ollut.Hieno hallihan tää on pelata tollaisen yleisön edessä. Voisi sitä huonommissakin paikoissa lätkää pelata.

Leijonien muut MM-kisamaalivahdit ovat Jussi Olkinuora ja Christian Heljanko. Olkinuora oli perjantaina luukkuvahtina ja Heljanko katsomossa.

Larmin mukaan ykkösmaalivahdista ei ole päätetty.

– Ei ole tietoa sen enempää. Muut tekevät sen valinnan. Itse keskityn vain omaan hommaani parhaalla mahdollisella tavalla.

Larmi myös korostaa, ettei usko, että pelaisi kaikkia otteluita, vaikka ykkösmaalivahti olisikin.

– En tiedä, onko kukaan koskaan kaikkia pelejä vetänyt. Eiköhän joku muukin käy siellä tolppien välissä. Mutta totta kai haluan pelata paljon.

Leijonien maalivahtiosastolla on kilpailua, mutta Larmi vakuuttelee, että henki on hyvä.

– Jokainen puskee toisiaan eteenpäin. Ei se mihinkään toisten suolaamiseen mene. Meillä on todella hyvä fiilis ja henki siinä veskareidenkin kesken. Pystytään ottamaan etua, että voidaan kilpailla ja puskea toinen toisiamme eteenpäin. Me nautitaan siitä.

Teksti: Otto Palojärvi, Tampere

Lue myös:Leijonat kellistänyt USA:n pelaaja odottaa innolla mustaamakkaraa

LUE MYÖS: IL: Reetta Hurskeen temppu ällistyttää – ”Hurja” (UrheiluAreena.fi)