Leijonat kohtaa Suomen aikaa varhain perjantaina pelattavassa 4 Nations Face-Off -turnauksen avausottelussaan Yhdysvallat. Leijonien hyökkääjä Anton Lundell on lähettänyt terveisensä Yhdysvaltojen tähtinipun suuntaan.

– Olemme erittäin luottavaisia, Florida Panthersin hyökkääjä Lundell kertoo superturnauksen verkkosivuilla.

– Tiedän, että meitä ei ole rankattu (mediassa) sijalle 1, mutta se ei ole ollut meille aiemminkaan ongelma. Joskus on hauskaa yrittää näyttää, kuinka hyvä olet, Lundell jatkoi.

Viime aikoina NHL:ssä upeassa tikissä ollut Colorado Avalanchen hyökkääjä Artturi Lehkonen ei usko, että sen paremmin Yhdysvallat, Kanada kuin Ruotsikaan aliarvoisivat Suomea superturnauksessa.

– En usko, että he tulevat aliarvioimaan meitä. Kaikki tietävät, että menetimme muutaman pelaajan, mutta meillä on silti paljon loistavia pelaajia tässä joukkueessa. Meillä on joitain maailman huippupelaajia, joten et voi aliarvioida yhtään joukkuetta tässä turnauksessa, Lehkonen painottaa.

LUE MYÖS: Vilttimiesten tyly neuvo JYPille – ”Älkää jumalauta Ryan Laschia ottako” (Atleetti.fi)