Suomen jääkiekkomaajoukkue hävisi Kanadalle maalein 3–5 jääkiekon 4 Nations Face-Off -turnauksen finaalissa.

Leijonat nousi kolmannen erän toisella puoliskolla 0–4-tilanteesta jo maalin päähän. Kanadan kapteeni Sidney Crosby laittoi kuitenkin kiekon tyhjiin ja varmisti Kanadan 5–3-voiton.

Leijonien päävalmentaja Antti Pennanen kiitteli omiensa pelaamista Ruudun haastattelussa. Hän nosti useaan otteeseen esiin pelaajien sitoutumisen.

– Joukkue oli hyvin valmistautunut ja oli innoissaan. Kova joukkue oli vastassa. Arvostan pelaajien sitoutumista, ja sitä miten he tuossa lopussa vielä ahtaalle.

– Olen erittäin tyytyväinen pelaajien sitoutumiseen ja siihen, miten he antoivat kaikkensa huippujoukkuetta vastaan.

– Pettymys on tämän ottelun jälkeen. Oltaisiin haluttu enemmän, ja ei saatu. Olen erittäin tyytyväinen pelaajien sitoutumiseen ja siihen, miten he välittävät loppuun saakka, arvioi Pennanen.

LUE MYÖS: Näkökulma: Mikko Rantaselle tyly herätys (KiekkoUutiset.fi)