Video: Sportivo TV

Ruotsin SHL-joukkue Färjestadin suomalaisvahti Emil Larmi oli kiinni nollapelissä viime hetkille saakka. Ottelu päättyi kuitenkin katastrofiin.

Färjestad kohtasi Malmön ja johti ottelua viime hetkillä 1-0, mutta kotijoukkue nousi tasoihin 26 sekuntia ennen loppua. Näin ollen ottelu venyi jatkoajalle.

Ottelu ratkesi lopulta Larmin virheeseen jatkoajalla. Larmi näytti jo ottaneen irtokiekon haltuunsa, mutta kadotti kiekon hanskansa alta.

Robin Hanzl nappasi irtokiekon haltuunsa ja syötti sen Calle Perssonille, jolla oli helppo työ pistää kiekko maaliin. Larmi ei ottanut virhettään hyvällä, vaan iski kovalla voimalla mailansa päin laitaa maalin jälkeen.

– Jatkoajalla teimme todella huonoja ratkaisuja sekä kiekon kanssa että tietenkin lopussa. Menetimme tänään kolmen pisteen tilaissuuden, Färjestadin päävalmentaja Cam Abbott manaili ottelun jälkeen.

Kyseessä ei ole ensimmäinen kerta, kun Larmilta palaa pinna. Helmikuussa hän paiskoi tavaroita sen jälkeen, kun hänet otettiin vaihtoon.

LUE MYÖS: IL: Wilma Murto teki merkittävän muutoksen – ”Painettiin jarrua” (UrheiluAreena.fi)