Norjan kaikkien aikojen jääkiekkoilijoihin lukeutuva Patrick Thoresen lopettaa uransa. Thoresen pelasi mittavan uran NHL:ssä, Euroopassa ja KHL:ssä.

Thoresenin ammattilaisura käynnistyi todenteolla Ruotsista Djurgårdenin riveistä. Kausina 2006-08 hän pelasi kaksi kautta NHL:ssä Edmonton Oilersin paidassa 106 ottelua tehopistein 6+18=24.

41-vuotias hyökkääjä vietti KHL:ssä seitsemän kautta kaksi mestaruutta Salavat Julajev Ufan ja Pietarin TsSKA:n riveissä. Hän voitti kahdesti myös KHL:n ulkomaalaispelaajien pistepörssin.

Hän pelasi urallaan myös Itävallassa ja Sveitsissä päättäen uransa Djurgårdenissa, jota oli nostamassa takaisin SHL:ään. Viime kaudella hän tilastoi vielä kiitettävät 41 (14+27) tehopistettä 48 ottelussa.

Hänet muistetaan erityisesti Norjan maajoukkuepaidassa, sillä hänet nähtiin edustamassa maataan MM-kisoissa peräti 10 kertaa. Vuoden 2012 kisoissa hän sijoittui MM-kisojen pistepörssissä toiseksi ja valittiin kisojen tähdistöjoukkueeseen.

Yhteensä hänelle kertyi maajoukkueessa uskomattomat 389 ottelua ja niissä 474 (158+316) tehopistettä. Hän oli myös kolmissa olympiakisoissa.

LUE MYÖS: Vilttimiesten tyly neuvo JYPille – ”Älkää jumalauta Ryan Laschia ottako” (Atleetti.fi)