
Jääkiekkopuolustaja Henri Jokiharju on jatkamassa uraansa Boston Bruinsin joukkueessa, mikäli siirto ehti toteutua ennen takarajaa. Boston hankki hänet Buffalo Sabresista.
NHL-toimittaja Darren Dreger tietää kertoa, että Boston nappasi siirtoikkunan viime hetkillä Jokiharjun riveihinsä. Dregerin mukaan kauppa meni niin viime tinkaan, ettei ole varmuutta ehdittiinkö sitä sopia ennen siirtoajan umpeutumista.
25-vuotias Jokiharju on alkujaan Chicagon vuoden 2017 ensimmäisen kierroksen varaus. Ensikosketuksensa NHL-jäille hän sai kaudella 2018-19 Blackhawksin paidassa.
Heti seuraavalla kaudella hänet kaupattiin kuitenkin Buffaloon, jossa vierähtivät viimeiset 5,5 kautta. Yhteensä Jokiharjulle on kertynyt 389 ottelua ja niissä tehopisteet 19+74=93.
Boston taistelee tiukasti pudotuspelipaikasta ja Jokiharjulle saattaa avautua mahdollisuus päästä pelaamaan ensimmäistä kertaa pleijareita.
Jokiharju oli mukana myös Leijonien joukkueessa 4 Nations Face-Off -turnauksessa. Vuonna 2019 hän voitti sekä nuorten että aikuisten MM-kultaa.