Hämeenlinnan Pallokerho voitti lauantaina Oulun Kärpät SM-liigassa 6–3. Kärpät johti ottelua alussa 2–0 Jiří Ticháčekin ja Patrik Virran maaleilla, mutta HPK nousi tasoihin ja viimeisteli lopulta voiton. Ottelun ratkaiseva hetki nähtiin kolmannen erän alussa, kun HPK iski 3–3-tasoitusmaalin tilanteessa, jonka Kärpät haastoi paitsiona. Tuomarit hyväksyivät maalin, ja epäonnistuneesta haastosta seurasi lisäjäähy Kärpille.
HPK:n Cameron Wright iski ylivoimalla 4–3-johtomaalin, ja loppupeli sujui kotijoukkueen hallinnassa. Voitto nosti HPK:n sarjataulukossa tärkeisiin asemiin ja katkoi Kärppien alun vahvan vireen.
Epäonnistunut haasto herätti välittömästi keskustelua. Sosiaalisessa mediassa leviävä kuva antoi selkeän viitteen, että tilanne oli paitsio, mikä lisäsi kritiikkiä tuomareiden ratkaisua kohtaan.
Kärppien päävalmentaja Petri Karjalainen ilmaisi ottelun jälkeisessä lehdistötilaisuudessa pettymyksensä. Hän kritisoi nykyistä haastojärjestelmää ja sen viiveitä, jotka vaikeuttavat selkeiden tilanteiden tuomioiden tekemistä.
– Kyllä mua vituttaa tuo ratkaisu, miten se tulee. Ei herranjumala.
– Eihän nykyään puhalleta paitsiota pois kun aina voidaan sanoa, että haastakaa jos haluatte. Ja sitten, kun me haastetaan, ei löydetä oikeaa kuvakulmaa tai systeemiä tai en minä tiedä. Jos meillä kestää 20 sekuntia saada näkyviin, että tilanne on paitsio, Karjalainen puhisi.

































