Jääkiekon SM-liiga Kärpät on solminut loppukauden sopimuksen hyökkääjä Julius Hermosen kanssa.

Hän pelasi alkukauden aikana Tampereella Ilveksen riveissä. Hän kiekkoili viime sesongilla Kärpissä.

– Juliuksesta saamme pelaajan, joka tuo meille luisteluvoimaa ja vahvuutta alivoimapelaamiseen. Tällä hankinnalla pystymme tasapainottamaan pelikuormaa erikoistilanteissa. Kokonaisuutena tämä auttaa meitä rakentamaan entistä tasapainoisempaa ja kilpailukykyisempää joukkuetta, kommentoi Kärppien urheilujohtaja Kimmo Kapanen seuran verkkosivuilla.

Hermonen oli myös innoissaan paluustaan.

– Tuntuu tosi siistiltä olla takaisin täällä! Tosi hienoa päästä tuttuun ympäristöön painamaan hommia tuttujen jätkien kanssa. Joukkueessa on paljon potentiaalia. Tulos on vähän kiertänyt, mutta uskon, että saamme kelkan käännettyä.

– Haluan tuoda mukanani energisyyttä ja sitä, mitä päästiin etenkin viime kauden lopulla näkemään. Lyödään sydän kentälle ja annetaan kaikki tuolle joukkueelle, arvioi Hermonen verkkosivuilla.

LUE MYÖS: Vilttimiesten tyly neuvo JYPille – ”Älkää jumalauta Ryan Laschia ottako” (Atleetti.fi)