Maalivahti Marc-Andre Fleuryn ura jatkuu vielä, kun hän on mukana Kanadan MM-joukkueessa. Fleury lopetti pitkän ja ansiokkaan NHL-uransa tähän kauteen.

40-vuotias Fleury pelasi NHL:ssä yhteensä 21 kautta. Hän pelasi uransa aika yhteensä 1051 NHL:n runkosarjan ottelua.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Vuonna 2021 hänet valittiin NHL:n parhaaksi maalivahdiksi ja voitti urallaan kolmasti Stanley Cupin. Hän oli voittamassa olympiakultaa Kanadan paidassa vuonna 2010, muttei pelannut otteluakaan.

Nyt hän osallistuu ensimmäistä kertaa urallaan MM-kisoissa ja hakee debyyttiään Kanadan aikuisten maajoukkueessa. Nuorten MM-kisoista hänellä on tilillään kaksi hopeamitalia.

Fleury pääsee yhdistämään voimansa pitkäaikaisen joukkuekaverinsa Sidney Crosbyn kanssa. Kanada on kasaamassa hurjaa nippua MM-kisoihin, sillä joukkueeseen on lupautunut myös tämän kauden MVP-ehdokas Nathan MacKinnon.

LUE MYÖS: Haastattelu: Ossi Väänänen painottaa Aleksander Barkovin merkitystä – ”Isot paineet niskassa” (Siniviiva.fi)