
Isäntämaa Kanada jatkaa vahvasti jääkiekon nuorten MM-kilpailuissa kaadettuaan Tshekin selvästi lukemin 5-1. Yön peleissä voittoihin ylsivät myös USA ja Saksa.
Tshekki säikäytti Kanadaa ottelun alussa, kun Martin Rysavy vei joukkueen johtoon reilun viiden minuutin jälkeen alivoimamaalilla. Kanada tuli kuitenkin vielä ensimmäisessä rinnalle ja ohi Mason McTavishin ja Kent Johnsonin maaleilla.Toisessa erässä Kanada ratkaisi ottelun kahdella maalilla. Ridly Greig onnistui ylivoimalla ja McTavish iski toisen maalinsa. Päätöserässä Tyson Foerster kaunisteli lukemia.
USA iski itävallalle luun kurkkuun jo heti alussa, kun 2,5 minuutin jälkeen lukemat olivat jo 2-0 ja avauserän jälkeen 4-0. Lopulta USA eteni selvään 7-0-voittoon.
Saksa sen sijaan piti pintansa Sveitsiä vastaan. Ensimmäisen erän alkupuolella Saksa siirtyi 2-0-johtoon ennen kuin Sveitsi tasoitti erän lopussa. Toisessa erässä Saksa onnistui kertaalleen ja Sveitsi pääsi vielä päätöserässä maalin päähän. Saksa kuitenkin korjasi voiton 3-2-numeroin.
Suomen ottelut jatkuvat sunnuntai-iltana, kun se kohtaa Slovakian. Ottelu alkaa kello 21.00.
Lue myös: Tämäkö muka jääkiekon mekka? – nuorten MM-kisoista tuli Kanadassa farssi”
Lue myös: Konkarihyökkääjä tykitti Tapparalle Tampere Cupin voiton