Jääkiekon SM-liigan joulutauolle seitsemänneltä sijalta lähtenyt KalPa tiedotti keskiviikkona merkittävän sopimusuutisen. Hyökkääjä Aleksi Klemetti, 23, jatkaa keltapaidoissa myös kahdella seuraavalla kaudella.

Koko Liiga-uransa ajan KalPaa edustaneen Klemettin jatkosopimus käsittää näin ollen kaudet 2023-2024 ja 2024-2025.

– Olemme erittäin tyytyväisiä, että ”Allu” haluaa jatkaa uraansa täällä Kuopiossa. Kyseessä on monipuolinen pelaaja, joka pystyy pelaamaan kaikkia rooleja. Hän on parhaimmillaan sellainen pelaaja, joka pystyy nostamaan koko ketjun tasoa. Iän puolesta Klemetti lähestyy uran parhaita vuosia ja kokemuksen karttuessa hän pystyy olemaan meille vielä entistäkin tärkeämpi pelaaja tulevaisuudessa, KalPan urheilujohtaja Anssi Laine kommentoi tiedotteessa.

Kuhmon Kivan kasvatti Klemetti teki debyyttinsä Liiga-tasolla kaudella 2017-2018. Hän on pelannut jo 249 Liigan runkosarjaottelua pistein 48+71=119.

Laitahyökkääjän tontilla pelaava Klemetti juhli KalPa-paidassa Spengler Cupin mestaruutta vuonna 2018. Klemetti teki kaudella 2020-21 debyyttinsä myös A-maajoukkueessa, kun hänet valittiin mukaan maajoukkueeseen Euro Hockey Tourin Ruotsin turnaukseen.

– Mahtava fiilis, että saan pelata KalPassa vielä seuraavillakin kausilla. Tulin Kuopioon ja KalPaan jo nuorena poikana, joten Kuopio on minulle kuin koti. Unelmani on voittaa Suomen mestaruus täällä, Klemetti sanoo.

Klemetti lukeutui viime kaudella KalPan parhaisiin pistemiehiin iskien 57:ssä runkosarjaottelussa pisteet 15+20=35. Tällä kaudella Klemetti on pelannut 25 ottelua, joissa hän on iskenyt pisteet 3+8=11.

Lähde: KalPan tiedote

Lue myös:TPS julkisti pelaajauutisen: ”Yhteiselo jatkuu”

Lue myös:Suomalaishyökkääjät iskussa NHL:ssä: Jesperi Kotkaniemi salamoi – Teuvo Teräväinen lunasti lempinimensä

https://twitter.com/KalPa_Hockey/status/1605522765389303809

LUE MYÖS: Zlatan teki suomalaiselle suosikkijuontajalle yllättävän palveluksen – ”Kaikki hiljenivät” (Atleetti.fi)