
Kaapo Kakko teki paluun New York Rangersin riveihin NHL:ssä lauantaina. Rangers löi Ottawa Senatorsin kotonaan 5-1 ja varmisti paikkansa pudotuspeleissä.
Kakko oli ollut sivussa ylävartalon vamman takia. Hän oli pelannut edellisen kerran 21. tammikuuta.
Kakko sai lauantaina jääaikaa 13 minuuttia. Hän pelasi Rangersin kakkosylivoimassa.
Ottawa karkasi parin minuutin pelin jälkeen 1-0 -johtoon, mutta New York vastasi kamppailun lopuista maaleista. Rangersin tehomiehiä olivat Artemi Panarin (1+2) ja Chris Kreider (2+0).vKreiderilla on nyt kasassa 49 osumaa. Yhdysvaltalaislaituri on NHL:n maalipörssissä kolmantena. Rangersin historiassa 50 maalin kauteen ovat yltäneet vain Jaromir Jagr (54), Adam Graves (52) ja Vic Hadfield (50).
New York nousi tasapisteisiin Metropolitan-divisioonaa johtavan Carolina Hurricanesin kanssa. Rangers on pelannut yhden ottelun enemmän kuin Hurricanes.
Ottawa jää pudotuspelien ulkopuolelle.
Lue myös:Anton Lundell laukoi komean voittomaalin Juuse Saroksen taakse
Lue myös:Suomalainen NHL-varaus juhlii USA:n yliopistomestaruutta
Lue myös:Lähde: Suomalaishyökkääjä solmi NHL-sopimuksen
Lue myös:Auston Matthewsin hurjalle tahdille jatkoa – Toronto varmisti playoff-paikkansa
Lue myös:Patrik Laine syötti yhden – ”kauppakaveri” iski hattutempun