JYP Jyväskylä on solminut kevääseen 2027 ulottuvan pelaajasopimuksen Leevi Tukiaisen kanssa. 25-vuotias lahtelaislähtöinen Tukiainen siirtyy JYPiin kasvattajaseurastaan Lahden Pelicansista.

Tukiainen on edustanut aiemmin Liiga-urallaan ainoastaan Pelicansia. Liigakokemusta Tukiaisella on kasassa pudotuspelit huomioiden 207 ottelua.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Pelaajan palkintokaapista löytyy kaksi Liigan hopeamitalia kausilta 2022–2023 ja 2023–2024. Tukiaisen todellinen läpimurto Liiga-kaukaloihin tapahtui viime kaudella, kun pelaaja viimeisteli 51 runkosarjaotteluun tehot 18+18. Samalla Tukiainen oli myös joukkueensa kolmanneksi paras pistemies runkosarjassa.

– Tukiainen on taitava pelaaja, jolla on hyvä laukaus ja pelintekokyky. Leevi on jo osoittanut vaarallisuutensa Liigassa, mutta edessä on vasta uran parhaimmat pelivuodet, joten kehittymistä voidaan odottaa edelleen. Pelaajan kanssa käydyt keskustelut vakuuttivat, että pelaaja on todella motivoitunut ja halukas tekemään töitä kehittyäkseen edelleen pelaajana, JYPin urheilutoimenjohtaja Simo Mälkiä toteaa seuran sivuilla.

LUE MYÖS: Näkökulma: Poikkeuksellista dominointia HJK:n tehoduolta – Kuka pysäyttäisi Teemu Pukin ja Alex Ringin? (FutisUutiset.fi)