Jukurien SM-liigajoukkuetta hallinnoiva Jukurit HC Oy on julkaissut viime tilikautensa tuloksen. Jukurit teki reilusti tappiota, mutta sai oikaistua kierrettä.

Jukurit HC Oy:n tilikauden liikevaihto oli 4,67 miljoonaa euroa. Liikevaihto laski edellisvuoden 4,81 miljoonasta eurosta 140 000 euroa.

Jukurit HC Oy:n tilikauden liiketulos oli – 323 923 euroa, joka oli edellistä tilikautta selvästi parempi (–709 595 euroa). Tilikauden tulos tilinpäätössiirtojen ja verojen jälkeen oli -414 530 euroa, ollen edellistä tilikautta heikompi (-342 008 euroa). Edellisellä tilikaudella tulosta paransivat merkittävästi kertaluonteiset rahoitustuotot ja konserniavustus.

– Taloudellinen tulos ei ole tavoitteen mukainen. Tilikauden tappiollista tulosta rasittivat odotettua heikompi urheilullinen menestys, yleisötavoitteesta jääminen, valmentajavaihdos kesken kauden ja runsaiden loukkaantumisten vaikutus pelaajakuluihin. Tilikauden onnistumisiksi pitää laskea yritysmyynnin kasvu ja liiketoiminnan kulujen tehostaminen, toteaa Jukurien toimitusjohtaja Tero Kumela seuran sivuilla. 

Koska Jukurit HC Oy ei laadi konsernitilinpäätöstä, puuttuu edellä mainituista luvuista Jukurit HC Oy:n tytäryhtiön Kalevankankaan Areena Oy:n liikevaihto ja tulos.

Taloudellisesti tavoitteena on nollatulos kaudella 2025-2026, mitä tavoitellaan maltillisella liikevaihdon kasvulla sekä kustannussäästöillä.

– Nollatuloksen saavuttaminen SM-liigan selvästi pienimmällä talousalueella on kunniahimoinen tavoite, mutta kaiken onnistuessa ja koko yhteisön tuella tehtävissä, arvioi Kumela.

LUE MYÖS: Vilttimiesten tyly neuvo JYPille – ”Älkää jumalauta Ryan Laschia ottako” (Atleetti.fi)