KooKoo pystyi osoittamaan jääkiekon SM-liigan puolivälierissä, ettei se ollut sattumalta runkosarjan parhaita joukkueita.

KooKoo kaatoi tiistaina Pelicansin viidennessä puolivälieräottelussa maalein 4-1 ja vei myös koko ottelusarjan samoilla lukemilla.

KooKoon päävalmentaja Jouko Myrrä nosti viidennen pelin jälkeen esiin sen ratkaisevan asian, missä KooKoo oli läpi sarjan lahtelaisia parempi.

– Jos ajatellaan koko sarjaa, niin me tehtiin maalit oikeisiin paikkoihin ja teiltä jäi ne tekemättä, Myrrä sanoi katsoen Pelicansin päävalmentajan Sami Kapasen suuntaan.

– Tämä tarina olisi voinut olla aivan toisenlainen. Varsinkin se meidän toinen kotipeli. Siinä kyllä rouva Fortunakin hymyili meille, Myrrä muistutti.

LUE MYÖS: Ebba Andersson joutui paskamyrskyn keskelle – tämän hän nyt halusi sanoa (UrheiluAreena.fi)