Jokerit on kiinnostunut mahdollisuudesta pelata HIFK:n kotiareenana tunnetussa Helsingin jäähallissa. Asiasta uutisoi MTV Urheilu.
Jokereilla ei ole kotihallia, sillä autiona oleva, venäläisomisteinen Helsinki-halli ei kelpaa pelipaikaksi.
Jokerit irtautui KHL:stä sen jälkeen, kun Venäjä oli käynnistänyt hyökkäyssodan Ukrainaan. Liiga vahvisti syksyllä, että sinne mielivien seurojen tie kohti parrasvaloja kulkee Mestiksen kautta.
Mestiksen ensi kauden lisenssihakemus on jätettävä maaliskuun loppuun mennessä.
Helsingin jäähallia pyörittävän Jääkenttäsäätiön toimitusjohtaja Tom Kivimäki vahvistaa MTV:lle, että Jokerien suunnalta on tiedusteltu mahdollisuutta pelata Mestistä Nordenskiöldinkadulla.
– He kysyivät, että jos Mestis-lisenssi saadaan, niin miten se olisi mahdollista, Kivimäki kertoo MTV:lle.
Kuva: Ville Hirvonen
































