
Jokereiden kauden 2025-2026 joukkueen runko on nyt valmis. Joukossa on niin uusia nimiä kuin jatkajia.
Uusina pelaajina ensi kaudella Jokereissa nähdään paluun kotiin tekevät Aleksi Mustonen ja Oskari Manninen, tuore Suomen mestari Aleksi Elorinne, junioreina organisaatiossa pelanneet Oliver Tuhkanen ja Jere Henriksson, sekä uudet tuttavuudet Jami Virtanen ja Okko Kangasniemi.
Jokereiden oma kasvatti Aleksi Mustonen tekee paluun seuraan 1+2-vuotisella sopimuksella. Hän edusti kasvattajaseuraansa aina kauteen 2013–2014 asti, pelaten tuolloin myös Liigassa Jokereiden paidassa.
Tämän jälkeen 30-vuotias hyökkääjä on pelannut Suomen korkeimmalla sarjatasolla myös Ilveksessä, Pelicansissa, Kärpissä, HPK:ssa ja Tapparassa. Kaikkiaan 575 Liigan runkosarjaotteluun Mustonen on tehnyt tehopisteet 91+159=250. Vuonna 2014 Mustonen on päässyt juhlimaan myös alle 20-vuotiaiden maailmanmestaruutta.
Ensi kaudella Jokereiden puolustukseen kokemusta tuo 35-vuotias Aleksi Elorinne (1+1), joka juhli päättyneellä kaudella Suomen mestaruutta KalPan riveissä. Joensuun Jokipoikien kasvatti on aiemmin saavuttanut SM-kultaa myös Tapparassa kausilla 2015–2016 ja 2016–2017 sekä Ranskan mestaruuden kaudella 2022–2023. Elorinteellä on takanaan jo pelkästään Liigassa 549 runkosarjaottelua.
Myös 34-vuotias ja 568 Liigan runkosarjaottelua pelannut Oskari Manninen (1+2) tuo kokemuksellaan vakautta Jokereiden puolustukseen ensi kaudella. Jokereiden oma kasvatti on pitkällä urallaan Liigassa edustanut kasvattajaseuransa lisäksi Sportia, HPK:ta, KooKoota, Tapparaa ja viimeisimpänä IFK:ta.
24-vuotias EVU-kasvatti Oliver Tuhkanen (1+1) siirtyy Jokereihin TUTO Hockeysta. Puolustaja on tuttu kasvo Jokereista, sillä hän pelasi U20-joukkueessa kausilla 2019-2020, 2020–2021 ja 2021–2022.
Myös hyökkääjä Jere Henriksson (1+1) tekee paluun Jokereihin. Hän on Kiekko-Laserin kasvatti, mutta muutti jo nuorena Helsinkiin. Hän siirtyi B-juniori-ikäisenä Jokereihin, jossa pelasi kolme kautta ja voitti U18 SM-kultaa. Sittemmin 24-vuotias hyökkääjä on pelannut Liigassa 136 runkosarjaottelua ja on päässyt juhlimaan myös Suomen mestaruutta Tapparassa kaudella 2021–2022.
24-vuotias hyökkääjä Jami Virtanen (1+1) liittyy joukkueeseen vahvan Mestis-kauden jälkeen. Ässien kasvatti pelasi viime kaudella IPK:ssa, jossa hän nousi joukkueensa avainpelaajiin pudotuspeleissä tehden 14 ottelussa 9 maalia ja 5 syöttöpistettä.
Joukkueen hyökkäystä vahvistaa myös 24-vuotias Okko Kangasniemi (1+1), joka on Kiekko-Vantaan kasvatti. Hän oli viime kaudella yksi Mestiksen tehokkaimmista hyökkääjistä pelatessaan Vantaalla, kun hyökkääjä hurjasteli 29 otteluun tehot 20+15. Kangasniemi pääsi keväällä myös kokeilemaan Liiga-vauhtia Ilveksen ja Sportin riveissä.
Jokerit on tehnyt myös tukun tärkeitä jatkosopimuksia. Seurassa jatkavat Alexander Forslund (1+1), Samuel Salonen (1+1), Oliver Suni (1+1) Hugo Rikkilä (1+1), Jesse Liuksiala (1+1), Rasmus Lahnaviik (1+1), Leevi Lemberg (1+1), Arttu Lausniemi (1), Ville Vainikainen (1+1) sekä Niks Fenenko (1+1).
U20-joukkueesta edustuksen mukaan nousevat Veeti Räsänen (1+1), Bruno Kallio (1+1), Reko Alanko (1+1) sekä Mikkelin Jukureiden U20-joukkueesta organisaatioon tulevaksi kaudeksi saapuneet Kalle Helenius (1) ja Niilo Kaipinen (1).
Jokereiden sopimuspelaaja Julius Saari siirtyy ensi syksynä pelaamaan Pohjois-Amerikkaan. Mikäli puolustaja palaa takaisin Suomeen, tulee hän edustamaan Jokereita.
Jokereilla on kasassa 28 sopimuspelaajaa Mestis-kaudelle 2025-2026.
Lähde: Jokereiden verkkosivut