Jokerit voitti jääkiekon KHL-liigassa lauantaina Shanghaissa Red Star Kunlunin 4-1. ”Iron-Mike” Keenanin valmentama Kunlun Red Star oli aseeton tehokkaasti ja tiiviisti pelanneita helsinkiläisiä vastaan.
Kunlunilla sai ylivoimamahdollisuutensa jo avauserässä, mutta Jokerit puolusti tiiviisti ja 27 kertaa torjunut Ryan Zapolski oli avauserästä asti yksi ottelun hahmoista.
Jokerit otti komennon toisessa erässä, kun KHL:n tehokkain ylivoima onnistui heti ensimmäisellä yrityksellä. Nicklas Jensen täräytti terävällä rannelaukauksella kauden kolmannen ylivoimaosumansa Peter Reginin ja Matt Gilroyn esityöstä.
Gilroy on merkkauttanut kauden kuudessa ottelussa yhtä monta syöttöpistettä. Jensenillä on kasassa jo neljä maalia ja kaksi syöttöpistettä.
Ottelun ratkaisi Jokereiden nelosketju, joka tappoi tunnollisesti jäähyjä, mutta nakutti lisäksi kaikki Jokereiden loput kolme maalia kolmannessa erässä. Voimahyökkääjä Marko Anttila näytti bravuurilaukauksensa tinttaamalla toisen perättäisen voittomaalinsa suoraan aloituksesta ja ottelun 0–2:een.
–On se hienoa. Eihän sitä siinä pelin keskellä vielä tiedä eikä ehdi miettiä, onko voittomaali vai ei, mutta jälkeenpäin tuntuu aina hyvältä. Joukkueena tässä mennään ja kaavitaan voittoja. On hienoa, että pystyn auttamaan myös hyökkäyspäässä. Kyllä se tuo ekstraboostin peliin, Anttila kuvaili tunnelmia ottelun jälkeen Jokereiden tiedotteessa.
– Tiesimme, että tästä tulisi vaikea peli, kun alla oli pitkä matkustus eiliseltä ja niin sanottu aamupeli jo tänään. Ekaan erään ei ihan saatu täysiä irti, mutta pelattiin kuitenkin ihan ok ja saatiin jäähyt tapettua. Aika hyvä vierasmatsi siinä mielessäkin, että saimme pidettyä heidän maalipaikkansa hyvissä luvuissa. Eivät päässeet myllyttämään meidän päässä, Anttila kuvaili.
Kunlunin Pavel Vorobei kavensi vielä 1–2:een ylivoimalla, mutta Antti Pihlströmin (2+1) kaksi onnistumista varmistivat täydet pisteet vieraille. Ketjun sentteri Mika Niemi kirjautti kaksi syöttöpistettä.
Anttila täydensi Gordie Howe-hattutempun, kun maalin ja syöttöpisteen jatkoksi kirjattiin myös tappelu. Nyrkkihipat Kunlunin Cory Kanen kanssa jäivät tosin vähän yksipuolisiksi.
– Jäin siinä vähän alakynteen, kun en yhtään ehtinyt hänen ideaansa mukaan. Hän olisi voinut sanoa jotain, ennen kuin alkaa mätkimään. Mutta aina olen valmiina auttamaan joukkuekavereita. Meillä on hyvä porukka kasassa, ja se on tämän homman suola. On mukava pelata yhdessä ja pitää pelikavereiden puolta, Anttila kuvaili joukkueen yhteishenkeä.
Anttila ehti istua avauserässä myös yhden kymmenen minuutin käytösrangaistuksen, kun ei ollut täysin tyytyväinen ottelun tuomarilinjaan.
– Kehotin tuomaria nostamaan kättä, kun valkoista rikotaan. Hän otti siitä vähän itseensä. Vaikka tunteella mennään, niin vähän hölmöilin siinä. Onneksi se ei vaikuttanut paljoakaan peliin, ja sain vain henkilökohtaisen rangaistuksen. Täytyy vastaisuudessa pitää suu kiinni ja keskittyä peliin, jotta saamme parempaa tulosta aikaiseksi, Anttila pohti.
Jokerit on kerännyt kauden kuudesta ottelustaan neljä voittoa ja 12 pistettä. Shanghaista Jokerit jatkaa maanantaiksi Amur Habarovskin vieraaksi. Ennen kotiinpaluuta astassa on vielä Admiral Vladivostok keskiviikkona. Jokereiden kauden ensimmäinen kotiottelu pelataan ensi lauantaina 16.9., jolloin vastassa on Dinamo Riika.
– Ei tämä tästä vielä yhtään helpota, vaan vaikeutuu, kun tulee lisää matkustamista. Nyt mennään takaisin Venäjän puolelle. Toivotaan, että saadaan sieltä kairattua lisää voittoja, Anttila päätti.
Lähde: Jokerit / Riku Saari