Jääkiekon Mestiksessä pelaava Jokerit järjestää ensi viikon maanantaina tiedotustilaisuuden, jonka aiheena on uusi pelaajasopimus. Kaikki viittaa nyt siihen, että hyökkääjä Valtteri Filppula, 40, tähdittää ensi kaudella Jokereita.

Ilta-Sanomien tietojen mukaan Filppula pelaa Jokereissa ainakin tulevan kauden.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Alustavasti on myös sovittu, että Filppulalle kaavaillaan muutakin roolia seurassa peliuran jälkeen. Tietojen mukaan Filppulalle suunnitellaan osaomistajan roolia Jokereissa, IS kirjoittaa.

Filppula pelasi pitkään Jokereissa, ennen kuin hän siirtyi NHL:ään. Filppula pelasi taalaliigassa 16 kautta ja yli 1600 ottelua.

Filppula pelasi kolme edellistä kautta sveitsiläisseura HC Geneve-Servetten riveissä.

Filppula kuuluu harvinaiseen kolmen kullan kerhoon. Hän on saavuttanut urallaan Stanley Cupin, olympiakullan ja maailmanmestaruuden.

Linkki IS:n juttuun

Lue myös:Tämä Lamine Yamalin isän puukotuksesta nyt tiedetään

LUE MYÖS: Näkökulma: Tässä on Leijonien suurin ongelma – Ruotsi valovuoden Suomea edellä (Siniviiva.fi)