Jokerit kukisti tiistain SM-liigakierroksella jännittävien vaiheiden jälkeen kotonaan Kärpät 4-3. Voitto nosti Jokerit sarjataulukossa kolmanneksi, Kärpät puolestaan joutui luopumaan tappion myötä kärkipaikastaan ja putosi kakkossijalle.
Avauserän ainoan maalin viimeisteli Jokereiden Jani Rita. Kärppien Toni Kähkonentoi vieraat tasoihin aivan toisen erän alussa, mutta Steve Mosesin kahden maalinJarkko Ruudun osuman myötä toiselle erätauolle lähdettiin isäntien 4-1 -johdossa.
Kärpät taisteli loppuun saakka, ja Kyle Turris kavensi tilanteeksi 4-2 joukkeidenpelatessa päätöserän puolivälin jälkeen tasavajaalla. Kärpät haki erän lopulla vieläkavennusta ilman maalivahtia, ja Tomas Plihal toi Kärpät vielä maalin päähän. Enempään kiri ei riittänyt, ja Jokerit nappasi 4-3 -kotivoiton.
Ilari Filppulalle merkittiin syöttöpiste molempiin Mosesin osumiin, ja niiden myötä hän siirtyi SM-liigan pistepörssin kärkeen ohi Kärppien Juha-Pekka Haatajan. Filppulalla on nyt kasassa tehot 13+17=30.
Jokerit – Kärpät 4-3 (1-0,3-1,0-2)4.30 1-0 Jani Rita (Jeremy Dehner, Riku Hahl)
20.59 1-1 Toni Kähkönen (Kyle Turris, Miikka Salomäki)
26.39 2-1 Steve Moses (Ilari Filppula, Markus Hännikäinen) yv
33.57 3-1 Jarkko Ruutu (Nico Manelius, Juhani Tyrväinen)
36.00 4-1 Steve Moses (Teuvo Teräväinen, Ilari Filppula)
53.35 4-2 Kyle Turris (Mikko Niemelä, Julius Junttila) tv
58.56 4-3 Tomas Plihal (Toni Kähkönen, Kyle Turris) im
Maalivahdit:
Jokerit: Eero Kilpeläinen 14+7+12=33
Kärpät: Johan Backlund 9+8++5=22
Yleisöä: 9525