Helsingin Jokereiden KHL-joukkue vahvistuu 27-vuotiaalla voimahyökkääjällä Jesse Joensuulla.
Sveitsin liigan Bernissä viimeksi pelannut Joensuu allekirjoitti Jokereiden kanssa kaksivuotisen sopimuksen.
Joensuu on profiloitunut uransa aikana erittäin työteliääksi hyökkääjäksi, jolta onnistuu sekä puolustaminen että maalinteko. Ne avut veivät hänet NHL:ään New York Islandersiin ja Edmonton Oilersiin, mutta lopullinen läpilyönti jäi kuitenkin tekemättä´, vaikkakin tilillä on 129 ottelua tehoin 13+11.
Tällä kaudella Joensuu edusti Oilersia 20 ottelussa tehden tehot 2+2, kunnes siirtyi joulukuussa loppukauden kattaneella lainakontrahdilla Berniin.
Sveitsin jäillä hän pelasi 15 runkosarjaottelua tehoin 2+5 ja 8 pudotuspeliä lukemin 2+1.
– Joensuu on isokokoinen ja kovaotteinen hyökkääjä, joka tuo ronskilla tyylillään kamppailu- ja maalinedusvoimaa joukkueeseen. Hän on tärkeä palanen ensi kauden ryhmässä, Jokereiden GM Jari Kurri sanoo seuran tiedotteessa.
Joensuu tavoitteli myös paikkaa Suomen MM-joukkueessa, mutta joutui luopumaan haaveesta leirityksen aikana tulleen loukkaantumisen vuoksi.
Porin Ässien kasvatti Joensuu pelasi vuonna 2012 MM-kotiturnauksessa, josta hänet muistetaan erityisesti kahdesta maalistaan puolivälierässä USA:n verkkoon. Hän on pelannut myös kolmet nuorten MM-kilpailut.
– Tosi hyvillä fiiliksillä tullaan tähän seuraan. Hieno yhteensattuma, että pääsee pelaamaan maailman toiseksi kovinta liigaa Suomessa. Innokkaana odotetaan tulevaa, Joensuu kuvaili.
-Kaksi viime kautta ovat olleet negatiivisia siinä mielessä, että ensin oli loukkaantumisia ja nyt tuli seuravaihto kesken kaiken, hän sanoi.
Sveitsin-keikastaan hänellä ei sinällään ole valittamista.
– Nautin tosi paljon pelaamisesta varsinkin playoffseissa. Bern oli ihan huippuseura ja joukkue hyvä. Sinne pääsi hyvin sisään, vaikka tulin kauden puolivälissä mukaan, Joensuu kiittelee.
Hän tietää KHL:n tuovan taas aivan uusia vaatimuksia:
-Pitää olla hyvässä kunnossa ja luisteluvauhdin kohdallaan, että pystyy kovaan fyysiseen peliin. Silloin ehtii taklaamaan. Taitoa joukkueesta löytyy ja toivottavasti pystyn auttamaan heitä omalla osaamisellani.