HV71:n riveissä pelaavan Jere Karalahden paluu pelikiellosta sujui kaikkea muuta kuin positiivisella tavalla.
Karalahden voimakas taklaus osui Brynäsin hyökkääjää Petr Vranaa päähän niin, että Vranan leuka murtui tilanteessa.
Vrana joutuu olemaan pois pelikentiltä pitkän tovin ajan.
Karalahti itse on pahoillaan tapahtuneesta.
– Sen voin sanoa, että minusta tuntuu todella pahalta. Pelaan kovaa ja fyysisesti, mutta puhtaasti. En halua valittaa tuomiosta, se ei auta mitään. Pääsin pelikiellon jälkeen takaisin jäälle ja olin ehkä liian innoissani, Karalahti totesi Aftonbladetille.
– Videolta katsottuna on helppo sanoa, että taklaus oli raju. Jäällä kaikki tapahtuu vain niin nopeasti. Tuollainen taklaus on kova ja ”puhdas”, en käytä käsiä enkä hyppää – hänellä ei vain ole kiekkoa eikä hän näe minun tulevan, joten tilanteessa oli vain todella huonoa tuuria, Karalahti kävi läpi tilannetta.
Taklaus ei ole vielä tuottanut lisäpelikieltoa, mutta se on raporttien mukaan kurinpidon käsittelyssä.
Kokenut suomalaispuolustaja palasi Brynäs-ottelussa kehiin pelikiellon jälkeen, mikä oli tullut viime keväänä pudotuspeleissä.





























