
Jääkiekkoon keskittyvän verkkosivuston Jatkoaika.comin entinen päätoimittaja Jani Mesikämmen on kuollut, Jatkoaika kertoi torstaina.
Mesikämmen toimi Jatkoajan päätoimittajana vuosina 2020-2022. Mesikämmen kirjoitti Jatkoaikaan muun muassa kolumneja, haastatteluja ja henkilökuvia.
Hänen kirjoituksiaan julkaistiin lisäksi myös muun muassa paikallismedioissa, Ilta-Sanomissa ja Helsingin Sanomissa.
Mesikämmen muistetaan myös kirjailijana. Hän kirjoitti muun muassa jääkiekkolegendan Juhani Tammisen kirjat Kausi elämästäni ja Takaisin peliin.
Mesikämmen oli lähtöisin Turusta. Hän aloittikin uransa SM-liigaseura TPS:n sisällöntuottajana.
– Toimittajayhteisö jää kaipaamaan Mesikämmenen kirjoituksia, mutta myös auttavaa luonnetta. Moni nykypäivän toimittaja on saanut uransa alussa apua Mesikämmeneltä. Jatkoaika ry ottaa osaa omaisten suruun, Jatkoaika kirjoittaa.